Richmond Rapidplay Archive
1999 | RR25 Sep 12 | RR26 Dec 6 |
---|---|---|
RR27 Jan 16 | RR28 Mar 5 | |
2000 | RR29 Apr 9 | RR30 Jun 4 |
RR31 Sep 10 | RR32 Dec 3 | |
RR33 Jan 21 | RR34 Mar 4 | |
2001 | RR35 May 13 | RR36 Jul 15 |
RR37 Sep 9 | RR38 Nov 18 | |
RR39 Jan 13 | RR40 Feb 24 | |
2002 | RR41 Apr 21 | RR42 Jun 23 |
RR43 Sep 15 | RR44 Dec 1 | |
RR45 Jan 12 | RR46 Mar 2 | |
2003 | RR47 May 18 | RR48 Jun 22 |
RR49 Sep 14 | RR50 Nov 9 | |
RR51 Jan 11 | RR52 Feb 29 | |
2004 | RR53 May 16 | RR54 Jul 18 |
RR55 Sep 26 | RR56 Oct 31 | |
RR57 Jan 9 | RR58 Mar 6 | |
2005 | RR59 May 8 | RR60 Jul 3 |
RR61 Sep 11 | RR62 Oct 30 | |
RR63 Jan 8 | RR64 Mar 12 | |
2006 | RR65 May 7 | RR66 Jul 9 |
RR67 Sep 10 | RR68 Oct 29 | |
RR69 Jan 7 | RR70 Mar 11 | |
2007 | RR71 May 20 | RR72 Jul 15 |
RR73 Sep 9 | RR74 Nov 4 | |
RR75 Jan 20 | RR76 Mar 30 | |
2008 | RR77 May 18 | RR78 Jul 13 |
RR79 Sep 7 | RR80 Nov 9 | |
RR81 Jan 11 | RR82 Mar 8 | |
2009 | RR83 May 10 | RR84 Jul 19 |
RR85 Sep 13 | RR86 Nov 15 | |
RR87 Jan 10 | RR88 Mar 31 | |
2010 | RR89 May 23 | RR90 Jul 18 |
RR91 Sep 12 | RR92 Nov 14 | |
RR93 Jan 23 | RR94 Mar 13 | |
2011 | RR95 May 22 | RR96 Jul 17 |
RR97 Sep 11 | RR98 Nov 20 | |
2012 | RR99 Jan 15 | RR100 Mar 11 |
304 Cross Tables for 76 tournaments - First 100 events
(Open, Major, Intermediate & Minor for each event)
Surrey Congress Archive
1975 Coombe Girls Sch, New Malden (11 - 13 July)
1976 Ricards Lodge HS, Wimbledon (16 - 18 July)
1977 Coombe Girls Sch, New Malden (15 - 17 July)
1978 Sutton Adult Sch, Sutton (30 June - 2 July)
1979 Central Library, Sutton (13 - 16 April)
1980 Central Library, Sutton (4 - 7 April)
1981 Central Library, Sutton (17 - 20 April)
1982 Central Library, Sutton (9 - 12 April)
1983 Central Library, Sutton (1 - 4 April)
1984 Civic Offices, Sutton (20 - 23 April)
1985 Civic Offices, Sutton (5 - 8 April)
1986 Central Library, Sutton (28 - 31 March)
1987 Central Library, Sutton (17 - 20 April)
1988 Central Library, Sutton (1 - 4 April)
1989 Central Library, Sutton (24 - 27 March)
1990 Central Library, Sutton (13 - 16 April)
1991 Central Library, Sutton (29 March - 1 April)
1992 Central Library, Sutton (17 - 20 April)
1993 Central Library, Sutton (9 - 12 April)
1994 Central Library, Sutton (1 - 4 April)
1995 Central Library, Sutton (14 - 17 April)
1996 Central Library, Sutton (5 - 8 April)
1997 Central Library, Sutton (28 - 31 March)
1998 Central Library, Sutton (10 - 13 April)
1999 Central Library, Sutton (2 - 5 April)
2000 Carshalton Girls School (21 - 24 April)
2002 Chestnut Grove Sch, Balham (29 March - 1 April)
2003 Parsons Mead School, Ashtead (18 - 21 April)
2006 Guildford University (26 - 28 August)
2007 Nonsuch Girls School, Cheam (6 - 9 April)
2008 Nonsuch Girls School, Cheam (21 - 24 March)
2009 Nonsuch Girls School, Cheam (10 - 13 April)
2010 Nonsuch Girls School, Cheam (2 - 4 April)
2011 Nonsuch Girls School, Cheam (22 - 24 March)
2012 Nonsuch Girls School, Cheam (6 - 8 April)
2013 Nonsuch Girls School, Cheam (1 April)
2014 Nonsuch Girls School, Cheam (21 April)
List of Open Champions to 2012
Winners of All Tournaments to 2006
(taken from 2007 website, updated 2023/24)
Surrey Junior Archive
1970's at Glyn County Grammar School for Boys
1980's at Glyn School, Ewell.
1990's at Whitgift, Croydon
2000's
2010 Nonsuch Girls School (at the Surrey Congress)
2011 Nonsuch Girls School (at the Surrey Congress)
2012 Nonsuch Girls School (at the Surrey Congress)
2013 Nonsuch Girls School (at the Surrey Congress)
2014 Nonsuch Girls School (at the Surrey Congress)
2015 Nonsuch Girls School (at the Surrey Congress)
2016 Nonsuch Girls School (at the Surrey Congress)
All Results, round by round (for above 7 events)
All Cross Tables (for above 7 events)
All Champions (for above 7 events)
EPSCA 2013 - Round 1 - Zone 6 (qualifying event)
Surrey Champions 1883-1915
1884 | JACOBS, Herbert Levi (Croydon) ✔ view |
---|---|
1885 | MILLS, Daniel Yarnton (S.Norwood) ✔ view |
1886 | BAYLISS, Wyke (Brixton) ✔ view |
1887 | JACOBS, Herbert Levi (Brixton) ✔ view |
1888 | --no contest -- |
1889 | JACOBS, Herbert Levi (Brixton) |
1890 | WARD, Henry Swinburn (Brixton) ✔ view |
1891 | OSBORNE, William Norton (Brixton) ✔ view |
1892 | MOLLARD, James Percival (S.Norwood) ✔ view |
1893 | MOLLARD, James Percival (S.Norwood) ✔ view |
1894 | CRESWELL, Evan James (Battersea) ✔ view |
1895 | COLE, Henry Holwell (Battersea) ✔ view |
1896 | PEACHEY, Henry Walter (S.Norwood) ✔ view |
1897 | BARLOW, Henry Stephens (Battersea) |
1898 | CURNOCK, Arthur John (Battersea) |
1899 | FISHER, Augustus William (Battersea) ✔ view |
1900 | MAAS, Arthur James (South Norwood) ✔ view |
1901 | CURNOCK, Arthur John (Battersea) |
1902 | CURNOCK, Arthur John (Battersea) |
1903 | BARLOW, Henry Stephens (Battersea) |
1904 | --no contest -- |
1905 | TATTERSALL, Creassey Edward Cecil (T.Heath) |
1906 | TATTERSALL, Creassey Edward Cecil (T.Heath) |
1907 | TATTERSALL, C. E. C. (Thornton Heath) ✔ view |
1908 | WALKER, Robert Cecil James (Brixton) |
1909 | --no contest -- |
1910 | FELCE, George Albert (Brixton) |
1911 | FELCE, George Albert (Brixton) |
1912 | KIRK, Wilfred Hugh Miller (Richmond) ✔ view |
1913 | BUTLAND, John (Kennington) ✔ view |
1914 | FELCE, George Albert (Brixton) |
1915 | FELCE, George Albert (Brixton) |
Champions (alphabetical order)
Newspaper clippings (found = ✔)
Surrey Champions 1920-1961
1916-1919 --no contest -- | |
1920 | MAAS, Arthur James (South Norwood) |
---|---|
1921 | BUTLAND, John (Brixton) |
1922 | BARLOW, Henry Stephens (Sutton) 2nd, F. F. L. Alexander (Battersea) |
1923 | WALKER, Robert Cecil James (Brixton) 2nd, H. C. Griffiths (Brixton) |
1924 | ALEXANDER, Frederick Forrest Lawrie (Battersea) 2nd, E. Macdonald (Streatham) |
1925 | ROBERTSON, T. H. (Thornton Heath & Norbury) |
1926 | KIRK, Wilfred Hugh Miller (Richmond) |
1927 | FLETCHER, A. (unknown) |
1928 | MICHELL, Reginald Pryce (Thames Valley) 2nd, H. C. Griffiths and T. H. Robertson |
1929 | GRIFFITHS, Henry Charles (Brixton) |
1930 | CORNWALL, Cecil Frank (unknown) |
1931 | GOLOMBEK, Harry (Brixton) |
1932 | WALKER, Robert Cecil James (Brixton) |
1933 | GOLOMBEK, Harry (Brixton) |
1934 | ALEXANDER, Laurence (Clapham Common) |
1935 | PARR, Frank (Battersea) |
1936 | FELCE, Harold George (Brixton) |
1937 | ALEXANDER, Laurence (Clapham Common) |
1938 | GOLOMBEK, Harry (Brixton) |
1939 | GOLOMBEK, Harry (Brixton) |
1940-1945 --no contest -- | |
1946 | ALEXANDER, Laurence (Clapham Common) |
1947 | CORDINGLEY, Edgar George Reginald (Batt.) |
1948 | BROADBENT, Reginald Joseph (Clap. Common) |
1949 | PARR, Frank (Sutton) |
1950 | HOOPER, David Vincent (Redhill) |
1951 | PARR, Frank (Sutton) |
1952 | ALEXANDER, Laurence (Clapham Common) |
1953 | HOOPER, David Vincent (Redhill) |
1954 | HOOPER, David Vincent (Redhill) |
1955 | MACKAY, Donald G. (Battersea) |
1956 | VEITCH, Walter (Richmond) |
1957 | PARR, Frank (Sutton & Cheam) |
1958 | PARR, Frank (Sutton & Cheam) |
1959 | PARR, Frank (Sutton & Cheam) |
1960 | PARR, Frank (Sutton & Cheam) |
1961 | FRANKLIN, Michael John (Richmond) |
Slater-Kennington Winners 1921-61
1919 | |
---|---|
1920 | -- new competition -- |
1921 | BRIERLEY, William L. (Brixton) |
1922 | COOKE, J. (Battersea) 2nd, E. Titley (Streatham) |
1923 | DAVIES, Edward W. (Redhill) 2nd, Carus Collwer (Thornton Heath & Norbury) |
1924 | DAVIES, Edward W. (Redhill) 2nd, T.H. Robertson (Thornton Heath & Norb.) |
1925 | HODGE, F. (Battersea) |
1926 | HENKE, O. (Battersea) |
1927 | JERRAM, F. H. O. (Thornton Heath & Norbury) |
1928 | LIGHTFOOT, A. V. (Brixton ?) 2nd, F. Vincent (Richmond) |
1929 | CORDINGLEY, Edgar George Reginald (Batt.) |
1930 | WEBB, J. (Brixton) |
1931 | BIRCH, S. W. (Battersea) |
1932 | DOWN, Alfred W. J. (Guildford) - British U18 ch. |
1933 | JAMES, H. P. (Clapham Common) |
1934 | PARR, Frank (Clapham Common) |
1935 | HOOPER, David Vincent (Battersea) |
1936 | HOBBS, J. (Battersea) |
1937 | LEFF, S. (Clapham Common) |
1938 | LEFF, S. (Clapham Common) |
1939 | FAIRBAIRNE, W. H. (South Norwood) |
1940-1945 --no contest -- | |
1946 | BARNES, H. S. (Clapham Common) |
1947 | MARSHALL, Hector A. (Epsom) |
1948 | ISLES, E. A. (Clapham Common) |
1949 | SOLOMON, Dr. John D. (Shene) |
1950 | KEABLE, John T. (Croydon) & NAYLOR, J. W. (Wimbledon) |
1951 | COOK, H. F. (Croydon) |
1952 | JAMES, H. P. (Wimbledon) |
1953 | HOPE, Harold S. (Croydon) |
1954 | SEALE, Stanley A. (Streatham) |
1955 | WHITE, Thomas W. (Guildford) |
1956 | JAMES, Rodney E. (Sutton & Cheam) |
1957 | REGRUTO, John S. (Battersea) |
1958 | SIMPSON, E. J. (Sutton & Cheam) |
1959 | BORLAND, R. E. (Wimbledon) |
1960 | LEGG, T. J. (Wallington) |
1961 | WHITE, Richard G. (Coulsdon West) |
Felce Cup Winners 1922-61
1919 | |
---|---|
1920 | |
1921 | -- new competition -- |
1922 | LIMMING, E. A. (Guildford) 2nd, C. B. Willis (Wallington) |
1923 | CHART, E. (unknown) 2nd, W. W. Starling (Battersea) |
1924 | MAY, Major W. J. (Guildford) 2nd, W. W. Starling (Battersea) |
1925 | WILLIS, W. P. (LCC Fire Brigade) |
1926 | PRESSEY, William C. (South Norwood) |
1927 | HART, T. R. (Brixton) |
1928 | O'KEEFE, D. (Battersea) 2nd, A. J. Knight |
1929 | JEFFERSON, S. C. (Guildford) |
1930 | PROWSE, F. J. (Battersea) |
1931 | --no contest -- |
1932 | COLES, Richard N. (Kingston) |
1933 | MORRIS, Stanley (Clapham Common) |
1934 | BILES, A. D. (Putney Park) |
1935 | STEVENSON, Reginald W. (Epsom) |
1936 | LEGG, T. J. (Brixton) |
1937 | BOYLE, P. (Epsom) |
1938 | CREED, J. E. H. (Redhill) |
1939 | PARTRIDGE, B. B. (unknown) |
1940-1945 --no contest -- | |
1946 | FRANKLIN, Michael John (Clapham Common) |
1947 | TILLSON, R. (unknown) |
1948 | SEALE, Stanley A. (Streatham) |
1949 | GAWLIK, Herman J. (Clapham Common) |
1950 | HOOKE, A. J. (Redhill) |
1951 | LYONS, Bernard (Wimbledon) |
1952 | BEAUMONT, Leslie G. (Wimbledon) |
1953 | SHAW, Peter M. (Wallington) |
1954 | MILLER, D. W. A. (Old Wilsonians) |
1955 | FLETCHER, J. Lesley M. (Richmond) |
1956 | LANE, J. F. (Surbiton) |
1957 | RIDGEWELL, M. J. (Sutton & Cheam) |
1958 | SMITH, Harry T. G. (Wimbledon) |
1959 | COOKE, A. G. (Wallington) |
1960 | Le SURF, David A. D. (Streatham & Brixton) |
1961 | HUSTLER, David (South Norwood) |
Wernick Cup Winners 1922-61
1919 | |
---|---|
1920 | |
1921 | -- new competition -- |
1922 | YOUNG, E. B. (Woking) 2nd, A. Lockie (Caterham) |
1923 | REDON, Jack E. (Battersea) 2nd, H. C. Koolman (Mitcham) |
1924 | WILEY, F. Clarke (Thornton Heath & Norbury) 2nd, W. Evans (Battersea) |
1925 | PRESSEY, William C. (South Norwood) |
1926 | HOLROYD, G. C. (Guildford) |
1927 | SALDANHA, Sebastian E. (Battersea) |
1928 | PITHERS, R. W. (Clapham Common) 2nd, G. H. Grimshaw (Clapham Common) |
1929 | GRIMSHAW, G. H. (Clapham Common) |
1930 | CRESSWELL, W. (Brixton) |
1931 | FOISTER, W. (Croydon) |
1932 | MORRIS, Stanley (Clapham Common) |
1933 | FIELDER, E. (Battersea) |
1934 | GREEN, J. C. (Brixton) |
1935 | ASHBY, R. J. (Battersea) |
1936 | MACGREGOR, K. (Battersea) |
1937 | PHILLIPS, N. H. (Battersea) |
1938 | MILLER, F. W. (St. Helier) |
1939 | FISH, F. N. (unknown) |
1940-1945 --no contest -- | |
1946 | CURR, R. M. (Barnes Village) |
1947 | HOPE, Harold S. (Croydon) |
1948 | KAY, R. B. (Sutton) |
1949 | OLIVER, Earnest (Clapham Common) |
1950 | FOSTER, T. W. (Wallington) |
1951 | TURNER, A. B. (Cobham) |
1952 | MOLLINSON, D. H. (Clapham Common) |
1953 | HANN, D. W. (Wimbledon) |
1954 | SWEETINGHAM, M. J. (Battersea) |
1955 | WINTER, C. J. (Hangar Sports Club) |
1956 | WITT, G. H. (South Norwood) |
1957 | FORSYTH, B. (unknown) |
1958 | MARSHALL, E. E. (Mullards) |
1959 | Le SURF, David A. D. (Streatham & Brixton) |
1960 | HUSTLER, David (South Norwood) |
1961 | MONTAUT, Laurence A. L. (Wimbledon) |
SCCA Trophy Winners 1884-1923
Year | Surrey Trophy | |
---|---|---|
1884 | Croydon {1½/2 pts} ✔ view | |
1885 | Brixton {2/2 pts} ✔ view | |
1886 | Brixton (2½/3) ✔ view | |
1887 | Brixton ✔ | |
1888 | Brixton ✔ view | |
1889 | Brixton ✔ | |
1890 | New Cross ✔ view | |
1891 | South Norwood ✔ view | |
1892 | South Norwood ✔ view | |
1893 | South Norwood | |
1894 | South Norwood ✔ view | Beaumont Cup |
1895 | Battersea | started 1895/96 |
1896 | Brixton | Dulwich |
1897 | Dulwich | Richmond |
1898 | Brixton | Redhill |
1899 | Brixton | West Norwood |
1900 | Battersea | Guildford |
1901 | Battersea ✔ view | Redhill |
1902 | Battersea | Clapham |
1903 | Nightingale Lane ✔ view | Clapham |
1904 | Battersea | Clapham |
1905 | Battersea | Clapham |
1906 | Clapham | Surbiton |
1907 | Clapham ✔ view | Surbiton |
1908 | Clapham | Redhill |
1909 | Surbiton | Croydon |
1910 | Brixton | Croydon |
1911 | Clapham | Kennington |
1912 | South Norwood | Putney |
1913 | South Norwood ✔ view | Sutton |
1914 | Kennington ✔ view | Old Wilsonians |
1915 | Putney | Surbiton |
1916 | Battersea | --no contest -- |
1916-19 --no contest -- | --no contest -- | |
1920 | Brixton | Streatham |
1921 | Brixton | Guildford |
1922 | Brixton | Caterham |
1923 | Brixton | Wallington |
Newspaper clippings (found = ✔)
all Surrey Trophy matches 1883/84
Monday, 4th February 1884
South Norwood | scores | Endeavour |
G.J.Clarke | 0 - 1 | J.Wilson |
F.C.Burroughs | 0 - 1 | J.Birdsall |
L.P.Rees (age 21) | 1 - 0 | Wyke Bayliss (age 48) |
W.A.Tyacke (age 57) | 1 - 0 | G.Hutchins |
G.Perceval (age 40) | 1 - 0 | A.C.Nursey (age 27) |
M.Beyfus (age 39) | 1 - 0 | J.B.Macdonald |
W.Jones | ½-½ | F.Holmes |
F.Jeans | 0 - 1 | W.N.Osborne (age 30) |
F.Searle | 1 - 0 | J.Sargent |
Totals | 5½-3½ | Oliphant's Café |
Monday, 11th February 1884
Croydon | scores | Endeavour |
J.W.Rattenbury (32) | 0 - 1 | J.Wilson |
H.L.Jacobs (age 20) | 1 - 0 | J.Birdsall |
L.Browne | ½-½ | Wyke Bayliss (age 48) |
C.Frisch (age 60) | 1 - 0 | J.B.Macdonald |
E.J.Winter-Wood (35) | 1 - 0 | J.Holmes |
F.Wilson | 0 - 1 | A.C.Nursey (age 27) |
S.P.Newcome | 0 - 1 | W.N.Osborne (age 30) |
A.D.Field (age 24) | 1 - 0 | R.A.Klein (age 42) |
F.S.Herbert | 0 - 1 | J.Sargent |
Totals | 4½-4½ | Oliphant's Café |
Saturday, 8th March 1884
Croydon | scores | South Norwood |
H.L.Jacobs (age 20) | 1 - 0 | G.J.Clarke |
L.Browne | 0 - 1 | M.Beyfus (age 39) |
J.W.Rattenbury (32) | 0 - 1 | L.P.Rees (age 21) |
H.G.Filby | 0 - 1 | W.A.Tyacke (age 57) |
C.Frisch (age 60) | 1 - 0 | J.Cristall |
E.J.Winter-Wood (35) | 1 - 0 | G.Perceval (age 40) |
F.Wilson | ½-½ | W.Jones |
A.D.Field (age 24) | 1 - 0 | T.de Vere Bailey |
A.Jacobs (age 19) | 1 - 0 | W.Southey |
Totals | 5½-3½ | Station Hotel, Norwood |
all Surrey Trophy matches 1884/85
Tuesday, 9th December 1884
South Norwood | scores | Croydon |
D.Y.Mills (age 35) | 0 - 1 | H.L.Jacobs (age 21) |
F.F.Gover (age 23) | 1 - 0 | E.J.Winter-Wood (36) |
G.J.Clarke | ½-½ | C.Frisch (age 61) |
A.B.Palmer | 0 - 1 | J.W.Rattenbury (33) |
L.P.Rees (age 22) | ½-½ | L.Browne |
T.H.Hovenden (age 50) | 1 - 0 | H.A.Jacobs (age 20) |
H.S.Gover (age 20) | 1 - 0 | G.T.Ready (age 62) |
G.Perceval (age 41) | 1 - 0 | W.G.Stoneman |
W.A.Tyacke (age 58) | 1 - 0 | W.l'Anson |
J.Cristall | 1 - 0 | W.Coe |
Totals | 7 - 3 | Station Hotel |
Thursday, 22th January 1885
Croydon | scores | Brixton |
H.L.Jacobs (age 21) | 0 - 1 | J.Wilson |
L.Browne | 1 - 0 | C.P.Kindell (age 53) |
A.D.Field (age 25) | 0 - 1 | B.McLeod (age 40) |
H.A.Jacobs (age 20) | 1 - 0 | J.Sargent |
C.Bendelack | 0 - 1 | H.C.Stewart |
F.Dickinson | 0 - 1 | W.N.Osborne (age 31) |
W.l'Anson | 0 - 1 | Corbett |
G.T.Ready (age 62) | 0 - 1 | A.C.Nursey (age 28) |
C.R.Jephson (age 46) | 0 - 1 | C.Vincent |
Totals | 2 - 7 | McAlpine's Rest, Cannon-street |
Tuesday, 17th February 1885
Brixton | scores | South Norwood |
J.Wilson | ½-½ | D.Y.Mills (age 35) |
Wyke Bayliss (age 49) | 0 - 1 | F.F.Gover (age 23) |
H.C.Stewart | 1 - 0 | F.C.Burroughs |
Humphreys | ½-½ | G.J.Clarke |
W.N.Osborne (age 31) | ½-½ | L.P.Rees (age 22) |
B.McLeod (age 40) | 1 - 0 | A.B.Palmer |
C.P.Kindell (age 53) | ½-½ | M.Beyfus (age 40) |
J.Sargent | ½-½ | G.Perceval (age 41) |
A.C.Nursey (age 28) | ½-½ | W.A.Tyacke (age 58) |
Totals | 5 - 4 | 107, Cannon-st |
London League Winners 1881-1898
Year | Metropolitan Chess League | ||
---|---|---|---|
The Staunton Medal | |||
1881 | Bermondsey ✔ | ||
1882 | North London ✔ | ||
1883 | North London ✔ | ||
1884 | North London ✔ | ||
1885 | North London ✔ view table view newspaper | ||
The Baldwin-Hoffer Challenge Trophy | |||
1884 | Entry List: Alexandra, Athenaeum, Bermondsey, Croydon, Excelsior, Greenwich, Ibis, Kentish Town, Ludgate Circus, North London (winner) ✔, Railway Clearing House, South Hampstead and South Norwood | ||
Oct-1884 The Trophy shall become the property of the club which shall first win it three times. | |||
1885 | Entry List: Athenaeum, Bermondsey, Brixton, Greenwich, Kentish Town, London and Westminster Bank, Ludgate Circus and North London (winner) ✔ view | ||
1886 | Entry List: Athenaeum, Bermondsey, Brixton (winner) ✔, London and Westminster Bank, Ludgate Circus, New Cross, North London | ||
1887 | Entry List: Athenaeum, Brixton, London and Westminster Bank, Ludgate Circus, North London (3-time winner) ✔, Railway Clearing House and South Norwood | ||
1888 | --no contest -- | ||
Senior Clubs | Junior Clubs | ||
1889 | Athenaeum ✔ X | Great Western Railway ✔ view | |
1890 | North London ✔ | Battersea ✔ view | |
1891 | Ludgate Circus ✔ | Belsize ✔ view | |
1892 | Metropolitan ✔ | Amethyst ✔ view | |
A Division | B Division | C Division | |
1893 | Metropolitan ✔ | Hampstead ✔ | West Hackney ✔ view |
May-1893 now the London Chess League | |||
1894 | Metropolitan ✔ | Post Office ✔ | St Martin's ✔ view |
1895 | Metropolitan | Sydenham & Forest Hill | |
1896 | Metropolitan | ||
1897 | Ludgate Circus | West London | Birkbeck |
1898 | Brixton | Lee |
Year | SURREY LEAGUE | Alexander Cup (KO) | Year | LONDON LEAGUE | Eastman Cup (KO) | Year | CROYDON & DISTRICT | Year | THAMES VALLEY LEAGUE | TV Knock-out Cup | Year | SURREY/HANTS BORDER | Haslemere Trophy (KO) | Year | 4 NATIONS CHESS LEAGUE |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
started 1883 | started 1922 | started 1888 | started 1929 | started 1920 | started 1947 | started 1973 ? | started 1961, originally 1921 as part of SCCA | started 1993 | |||||||
2024 | -- TBC -- | Final: King v Wimb | 2024 | -- TBC -- | -- semi-final stage -- | 2024 | -- TBC -- | 2024 | -- TBC -- | Final: Harr v Rich | 2024 | -- TBC -- | -- TBC -- | 2024 | -- TBC -- |
2023 | Kingston 1 | Kingston | 2023 | Wood Green 1 | not a KO Cup from 2011 to 2023, re-instated 2023 | 2023 | West Wickham | 2023 | Kingston A | Kingston | 2023 | Sandhurst A | Camberley A | 2023 | Chess.com Manx Liberty |
2022 | Guilford 1 | Kingston | 2022 | Wood Green 1 | 2022 | Streatham | 2022 | Hammersmith A | Hammersmith | 2022 | Sandhurst A | Guildford B | 2022 | Chess.com Manx Liberty | |
2021 | --no contest -- | --no contest -- | 2021 | --no contest -- | 2021 | --no contest -- | 2021 | --no contest -- | --no contest -- | 2021 | -- Covid-19 -- | -- Covid-19 -- | 2021 | --no contest -- | |
2020 | Guildford 1 | Guildford | 2020 | -- abandoned -- | 2020 | -- comp abandoned -- | 2020 | --no contest -- | --no contest -- | 2020 | Sandhurst A | -- Covid-19 -- | 2020 | -- comp abandoned -- | |
2019 | Surbiton 1 | Wimbledon | 2019 | Wood Green 1 | 2019 | Crystal Palace | 2019 | Hammersmith A | Hammersmith | 2019 | Guildford A | Bracknell A | 2019 | Guildford | |
2018 | Wimbledon 1 | Surbiton | 2018 | Wood Green 1 | 2018 | West Wickham | 2018 | Wimbledon A | Harrow | 2018 | Guildford A | Farnham A | 2018 | Guildford | |
2017 | Wimbledon 1 | Redhill | 2017 | Wood Green 1 | 2017 | West Wickham | 2017 | Wimbledon A | Surbiton | 2017 | Wellington College A | Crowthorne B | 2017 | Guildford | |
2016 | Guildford 1 | Wimbledon | 2016 | Wood Green 1 | 2016 | West Wickham | 2016 | Surbiton A | Surbiton | 2016 | Wellington College A | Guildford J | 2016 | Guildford | |
2015 | CCF 1 | Redhill | 2015 | Wood Green | 2015 | West Wickham | 2015 | Surb A & Wimb A | Surbiton | 2015 | Guildford A | Guildford J | 2015 | Guildford | |
2014 | Redhill 1 | Redhill | 2014 | Wood Green | 2014 | West Wickham | 2014 | Richmond & Twickenham A | Surbiton | 2014 | Sandhurst A | Fleet & Farnborough A | 2014 | Guildford | |
2013 | Guildford 1 | Wimbledon | 2013 | Wood Green | 2013 | West Wickham | 2013 | Richmond & Twickenham A | Richmond & Twickenham | 2013 | Guildford A | Crowthorne B | 2013 | Guildford | |
2012 | Redhill 1 | Redhill | 2012 | Wood Green | 2012 | Streatham | 2012 | Wimbledon A | Kingston | 2012 | Drunken Knights A | Camberley A | 2012 | Wood Green Hilsmark Kingfisher | |
2011 | Redhill 1 | Redhill | 2011 | Wood Green | Cavendish | 2011 | West Wickham | 2011 | Ealing A | Staines | 2011 | Sandhurst A | Farnham A | 2011 | Pride and Prejudice |
2010 | Redhill 1 | Redhill | 2010 | Wood Green | Cavendish | 2010 | West Wickham | 2010 | Ealing A | Harrow | 2010 | Sandhurst A | Crowthorne C | 2010 | Wood Green Hilsmark Kingfisher |
2009 | Redhill 1 | Redhill | 2009 | Wood Green | Richmond | 2009 | West Wickham | 2009 | Wimbledon A | Hayes | 2009 | Sandhurst A | Sandhurst A | 2009 | Wood Green Hilsmark Kingfisher |
2008 | Redhill 1 | Wimbledon | 2008 | Wood Green | Drunken Knights | 2008 | Streatham | 2008 | Ealing A | Hayes | 2008 | Sandhurst A | Sandhurst | 2008 | Guildford A&DC |
2007 | Wimbledon 1 | Redhill | 2007 | Wood Green | West London | 2007 | Streatham | 2007 | Ealing A | Kingston | 2007 | Guildford B | Guildford | 2007 | Guildford A&DC |
2006 | Coulsdon 1 | Coulsdon | 2006 | Wood Green | Mushrooms | 2006 | Dulwich Plough | 2006 | Wimbledon A | Richmond & Twickenham | 2006 | Addlestone A | Guildford | 2006 | Wood Green |
2005 | Guildford | Redhill | 2005 | Wood Green | Athenaeum | 2005 | Dulwich Plough | 2005 | Ealing A | Surbiton | 2005 | Guildford A | Crowthorne | 2005 | Wood Green |
2004 | Guildford | Coulsdon | 2004 | Wood Green | Richmond | 2004 | South Norwood | 2004 | Maidenhead A | Pinner | 2004 | Crowthorne A | Crowthorne | 2004 | Guildford A&DC |
2003 | Redhill | South Norwood | 2003 | Wood Green | Cavendish | 2003 | Dulwich Plough | 2003 | Pinner | Slough | 2003 | Camberley A | Crowthorne A | 2003 | Wood Green |
2002 | Coulsdon | Redhill | 2002 | Cavendish | Hackney | 2002 | Crystal Palace | 2002 | Richmond & Twickenham A | Pinner | 2002 | Guildford A | Crowthorne A | 2002 | Beeson Gregory |
2001 | Coulsdon | Guildford | 2001 | Wood Green | Barbican | 2001 | Crystal Palace | 2001 | Ealing A | Slough | 2001 | Crowthorne B | Crowthorne A | 2001 | Beeson Gregory |
2000 | Coulsdon | Guildford | 2000 | Hackney | Hackney | 2000 | Crystal Palace | 2000 | Richmond & Twickenham A | Kingston | 2000 | Crowthorne A | Crowthorne A | 2000 | Slough |
1999 | Coulsdon | Coulsdon | 1999 | Wood Green | Wood Green | 1999 | Wallington | 1999 | Slough A | Pinner | 1999 | Camberley A | Guildford A | 1999 | Slough |
1998 | Coulsdon | Coulsdon | 1998 | Hackney | Wood Green | 1998 | Crystal Palace | 1998 | Richmond & Twickenham A | Richmond & Twickenham | 1998 | Guildford A | Crowthorne A | 1998 | Midland Monarchs |
1997 | Mitcham | Guildford | 1997 | Barbican | Wood Green | 1997 | South Norwood | 1997 | Richmond & Twickenham A | Hayes | 1997 | Crowthorne A | Guildford A | 1997 | Midland Monarchs |
1996 | Guildford | Mitcham | 1996 | Charlton | Wood Green | 1996 | Dulwich Plough | 1996 | Slough A | Pinner | 1996 | Crowthorne A | Guildford A | 1996 | Slough |
1995 | Guildford | Guildford | 1995 | Wood Green | Richmond | 1995 | Wallington | 1995 | Pinner | Slough | 1995 | Guildford A | Guildford B | 1995 | Midland Monarchs |
1994 | Guildford | Mitcham | 1994 | Wood Green | Richmond | 1994 | --no contest -- | 1994 | Pinner | Richmond & Twickenham | 1994 | Guildford A | Crowthorne A | 1994 | Invicta Knights |
1993 | Mitcham | Mitcham | 1993 | Kings Head | Barbican | 1993 | Crystal Palace | 1993 | Pinner | Richmond & Twickenham | 1993 | Crowthorne A | Guildford A | ||
1992 | Mitcham | Mitcham | 1992 | Kings Head | Wood Green | 1992 | Croydon | 1992 | Richmond & Twickenham A | Wimbledon | 1992 | Crowthorne A | Crowthorne | ||
1991 | Wimbledon | Mitcham | 1991 | Barbican | Hackney | 1991 | Crystal Palace | 1991 | Richmond & Twickenham A | Wimbledon | 1991 | Guildford A | Crowthorne A | ||
1990 | Mitcham | Crystal Palace | 1990 | Kings Head | Charlton | 1990 | Records for the period 1945-56 and 1968-90 are missing. | 1990 | Wimbledon A | Richmond & Twickenham | 1990 | Guildford A | Guildford A | ||
1989 | Sutton | Mitcham | 1989 | Kings Head | Kings Head | 1989 | 1989 | Wimbledon A | Wimbledon | 1989 | Crowthorne A | Crowthorne A | |||
1988 | Mitcham | Mitcham | 1988 | Richmond | --no contest -- | 1988 | 1988 | Richmond & Twickenham A | Richmond & Twickenham | 1988 | Guildford A | RAE A | |||
1987 | Mitcham | Mitcham | 1987 | Wood Green | Wood Green | 1987 | 1987 | Richmond & Twickenham A | Fulham | 1987 | Guildford A | Guildford A | |||
1986 | Streatham | Streatham | 1986 | Wood Green | Kings Head | 1986 | 1986 | Maidenhead A | Thames TV | 1986 | Guildford A | Crowthorne A | |||
1985 | Guildford | Sutton | 1985 | Streatham | Streatham & Brixton | 1985 | 1985 | Richmond & Twickenham A | Thames TV | 1985 | Guildford A | Guildford A | |||
1984 | Mitcham | Wimbledon | 1984 | Wood Green | Kings Head | 1984 | 1984 | Kingston A | Thames TV | 1984 | Guildford A | Camberley | |||
1983 | Streatham | Streatham | 1983 | Hendon | London Central YMCA | 1983 | 1983 | Thames TV | Kingston | 1983 | Camberley A | Camberley | |||
1982 | Streatham | Streatham | 1982 | Streatham | Streatham | 1982 | 1982 | Hayes A & Rich A | Hayes | 1982 | Guildford A | started 1982 ? | |||
1981 | Wimbledon | Sutton | 1981 | Wood Green | Islington | 1981 | 1981 | Richmond & Twickenham A | Richmond & Twickenham | 1981 | RAE Farnborough |
blue denotes 3 or more trophies in one season by same club.
Year | SURREY LEAGUE | Alexander Cup (KO) | Year | LONDON LEAGUE | Eastman Cup (KO) | Year | CROYDON & DISTRICT | Year | THAMES VALLEY LEAGUE | TV Knock-out Cup | Year | SURREY/HANTS BORDER | Year | SCCU COUNTY CH. | Year | ECF COUNTY CH. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
started 1883 | started 1922 | started 1888 | started 1929 | started 1920 | started 1947 | started 1973 ? | started 1961 (SCCA 1921) | started 1893-94 | knock-out stages | |||||||
1980 | Streatham | Streatham | 1980 | Central YMCA | Islington | 1980 | Records for the period 1945-56 and 1968-90 are missing. | 1980 | Richmond & Twickenham A | Hayes | 1980 | Camberley | 2023-24 | Surrey 27 | 2024 | {semi-final stage} |
1979 | Streatham 2 | Streatham | 1979 | Charlton | Streatham | 1979 | 1979 | Richmond & Twickenham A | Richmond & Twickenham | 1979 | Guildford 1 | 2018-19 | Surrey 26 | 2019 | Yorkshire | |
1978 | Streatham | Wimbledon | 1978 | Charlton | Islington | 1978 | 1978 | Kingston & TV | -unknown- | 1978 | Guildford 1 | 2015-16 | Surrey 25 | 2016 | Yorkshire | |
1977 | Streatham 2 | Sutton | 1977 | Streatham | Mushrooms | 1977 | 1977 | Richmond & Twickenham A | -unknown- | 1977 | Camberley | 2012-13 | Middlesex | 2013 | Surrey 7 | |
1976 | Streatham | Kingston | 1976 | Richmond | Cavendish | 1976 | 1976 | Richmond & Twickenham A | -unknown- | 1976 | Surrey University | 2011-12 | Surrey 24 | 2012 | Middlesex | |
1975 | Kingston | Kingston | 1975 | Athenaeum | Central YMCA | 1975 | 1975 | Richmond & Twickenham A | -unknown- | 1975 | Guildford Seniors | 2010-11 | Surrey 23 | 2011 | Surrey 6 | |
1974 | Sutton | Sutton | 1974 | Cavendish | Cavendish | 1974 | 1974 | Richmond & Twickenham A | -unknown- | 1974 | RAE Farnborough | 1963-64 | Surrey 22 | 1964 | Middlesex | |
1973 | Richmond | Wimbledon | 1973 | Athenaeum | Islington | 1973 | 1973 | Bayswater | 1973 | Guildford | 1961-62 | Surrey 15 | 1962 | Warwickshire | ||
1972 | Mushrooms | Mushrooms | 1972 | Cavendish | Mushrooms | 1972 | 1972 | Richmond & Twickenham | 1972 | Guildford 1 | 1953-54 | Surrey 20 | 1954 | Surrey 5 | ||
1971 | Mitcham | Richmond | 1971 | London University | Mushrooms | 1971 | 1971 | Richmond & Twickenham | 1971 | Guildford Vs | 1938-39 | Surrey 19 | 1939 | --no contest -- | ||
1970 | Mitcham | Wimbledon | 1970 | Cavendish | Athenaeum | 1970 | 1970 | Richmond & Twickenham | 1970 | Guildford | 1937-38 | Surrey 18 | 1938 | Lancashire | ||
1969 | Richmond | Richmond | 1969 | Islington | Ilford | 1969 | 1969 | Acton | 1969 | Guildford | 1932-33 | Surrey 17 | 1933 | Lancashire | ||
1968 | Sutton | Richmond | 1968 | Islington | London University | 1968 | 1968 | Richmond & Twickenham | 1968 | Guildford B | 1929-30 | Surrey 16 | 1930 | Lancashire | ||
1967 | Mushrooms/Richmond | Richmond | 1967 | Islington | Islington | 1967 | Mushrooms | 1967 | Richmond & Twickenham | 1967 | Guildford U-21 | 1928-29 | Surrey 15 | 1929 | Surrey 4 | |
1966 | Richmond | Streatham | 1966 | Athenaeum | Athenaeum | 1966 | Mushrooms | 1966 | Richmond & Twickenham | 1966 | Guildford | 1925-26 | Surrey 14 | 1926 | Lancashire | |
1965 | Mushrooms | Mushrooms | 1965 | Hampstead | Athenaeum | 1965 | Mushrooms | 1965 | Hayes & Harlington | 1965 | Guildford | 1923-24 | Surrey 13 | 1924 | Surrey 3 | |
1964 | Mushrooms | Mushrooms | 1964 | Hampstead | Streatham & Brixton | 1964 | Mushrooms | 1964 | Hayes & Harlington | 1964 | RAE Farnborough | 1921-22 | Surrey 12 | 1922 | Lancashire | |
1963 | Croydon | Richmond | 1963 | Islington | Insurance | 1963 | Mushrooms | 1963 | Richmond & Twickenham | 1963 | RAE Farnborough | 1919-20 | Surrey 11 | 1920 | Surrey 2 | |
1962 | Richmond | Richmond | 1962 | Metropolitan | Hampstead | 1962 | Rotameter | 1962 | Richmond & Twickenham | 1962 | Guildford | 1910-11 | Surrey 10 | 1911 | Surrey 1 | |
1961 | Sutton | Guildford | 1961 | Metropolitan | Metropolitan | 1961 | South Norwood | 1961 | Richmond & Twickenham | 1905-06 | Surrey 9 | started 1908 | ||||
1960 | Sutton | Sutton | 1960 | Hampstead | London University | 1960 | Croydon | 1960 | Ealing | 1904-05 | Surrey 8 | |||||
1959 | Sutton | Wimbledon | 1959 | Hampstead | Hampstead | 1959 | New Addington | 1959 | Richmond & Twickenham | 1902-03 | Surrey 7 | Non-SCCU County winners shown in italics. | ||||
1958 | Richmond | Sutton | 1958 | Ilford | London University | 1958 | New Addington | 1958 | Wimbledon | 1900-01 | Surrey 6 | |||||
1957 | Sutton | Wimbledon | 1957 | Ilford | Ilford | 1957 | Coulsdon West | 1957 | Wimbledon | 1899-00 | Surrey 5 | |||||
1956 | Wimbledon | Richmond | 1956 | West London | Ilford | 1956 | Records for the period 1945-56 and 1968-90 are missing. | 1956 | Richmond | 1898-99 | Surrey 4 | |||||
1955 | Battersea | Wimbledon | 1955 | Ilford | Athenaeum | 1955 | 1955 | Richmond | 1896-97 | Surrey 3 | ||||||
1954 | Sutton | Wimbledon | 1954 | Hampstead | Ilford | 1954 | 1954 | Richmond | 1895-96 | Surrey 2 | ||||||
1953 | Sutton | Battersea | 1953 | Ilford | Clapham Common | 1953 | 1953 | Twickenham | 1893-94 | Surrey 1 | ||||||
1952 | Battersea | Croydon | 1952 | Hampstead | Ilford | 1952 | 1952 | Twickenham | List of only the years Surrey won SCCU and/or ECF titles | |||||||
1951 | Sutton | Wimbledon | 1951 | Hampstead | Battersea | 1951 | 1951 | Richmond | ||||||||
1950 | Clapham Common | Croydon | 1950 | Hampstead | Clapham Common | 1950 | 1950 | Kingston & TV | ||||||||
1949 | Battersea | Clapham Common | 1949 | Hampstead | Clapham Common | 1949 | 1949 | Kingston & TV | ||||||||
1948 | Croydon | Clapham Common | 1948 | Clapham Common | Hampstead | 1948 | 1948 | N.P.L. | ||||||||
1947 | Croydon | Croydon | 1947 | Clapham Common | Hampstead | 1947 | ||||||||||
1946 | Croydon | Kingston | 1946 | Croydon | --no contest -- | 1946 | Year | SURREY LEAGUE | Alexander Cup (KO) | Year | LONDON LEAGUE | Eastman Cup (KO) | Year | CROYDON & DIST. | ||
1939-45 --no contest -- | --no contest -- | 1939-45 --no contest -- | --no contest -- | 1939-45 --no contest -- | 1931 | Battersea | Brixton | 1931 | Hampstead | Brixton | 1931 | Sutton | ||||
1939 | Battersea | Battersea | 1939 | Battersea | Hampstead | 1939 | Croydon | 1930 | Brixton | Brixton | 1930 | Lud-Eagle | Brixton | 1930 | Croydon | |
1938 | Clapham Common | Battersea | 1938 | Hampstead | Hampstead | 1938 | Sutton | 1929 | Battersea | Battersea | 1929 | Battersea | 1929 | Croydon | ||
1937 | Clapham Common | Clapham Common | 1937 | Lewisham | Lud Eagle | 1937 | South Norwood | 1928 | Battersea | Thames Valley | 1928 | Lud-Eagle | 1928 | Croydon | ||
1936 | Clapham Common | Clapham Common | 1936 | Lewisham | Hampstead | 1936 | Croydon | 1927 | Battersea | Battersea | 1927 | Hampstead | 1927 | Th.Heath & Norbury | ||
1935 | Battersea | Clapham Common | 1935 | Battersea | Lud Eagle | 1935 | Sutton | 1926 | Battersea | West Surrey | 1926 | Hampstead | 1926 | Wallington | ||
1934 | Battersea | Battersea | 1934 | Hampstead | Battersea | 1934 | Sutton | 1925 | Thames Valley | Thames Valley | 1925 | Hampstead | 1925 | Wallington | ||
1933 | Battersea | Battersea | 1933 | Brixton | Lud Eagle | 1933 | Wallington | 1924 | Brixton | Thames Valley | 1924 | Brixton | 1924 | Th.Heath & Norbury | ||
1932 | Kingston | Kingston | 1932 | Hampstead | Brixton | 1932 | Sutton | 1923 | Brixton | Brixton | 1923 | Hampstead | 1923 | Wallington |
blue denotes 3 or more trophies in one season by same club.